Ви з дітьми перебуваєте за межами України та хочете розлучитись?
У такому випадку скористайтесь наступними інструкціями щодо послідовності Ваших дій.
Ви можете подати заяву про розлучення особисто до суду, або можете скористатись одним з наступних варіантів:
1. Укласти онлайн угоду з адвокатом, який буде представляти Ваші інтереси в суді та надати йому необхідні документи;
2. Подати документи онлайн самостійно у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі – Електронний суд). В цій системі Ви заповните форму Заяви про розірвання шлюбу, сплатите судовий збір та додасте фотокопії документів. Для подання заяви в системі Електронний суд підготуйте свідоцтво про одруження, паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дитини.
Зареєструватися в Електронному суді можна за посиланням:
Як реєстрація електронного кабінету, так і користування функціоналом Електронного суду здійснюються з використанням кваліфікованого електронного підпису. Після реєстрації у Електронному суді, повідомлення про рух справи та спілкування із судом відбуватиметься через особистий кабінет користувача. Суд надсилатиме судові рішення та виклики особам із зареєстрованим електронним кабінетом в Електронному суді виключно в такий кабінет по всім справам, стороною у яких буде користувач.
Детальна відео інструкція щодо реєстрації в електронному кабінеті доступна за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=bD83fM28x3I&t=101s
3. Ви також можете самостійно оформити та надіслати позовну заяву та документи на адресу суду поштовим відправленням.
Для цього Вам потрібно скласти та роздрукувати заяву про розірвання шлюбу, сплатити судовий збір, додати копії документів та надіслати поштою.
Формування позовної заяви про розлучення:
а) заява про розлучення подається до місцевого суду за місцем реєстрації другого з подружжя. До прикладу, місце проживання відповідача зареєстровано у м. Харків, на вулиці, яка територіально відноситься до Основ'янського району м.Харкова. Тож, заяву потрібно адресувати до Основ'янського районного суду м.Харкова.
Всі суди в Україні мають офіційні інтернет-сторінки з розширенням "
У деяких судах на офіційній сторінці у вкладці "Громадянам" розміщені зразки заяв.
До прикладу зразок заяви про розлучення одного з судів (зразок заяви однаковий для всіх судів України. В такому зразку потрібно поміняти лише назву суду)
https://zr.su.court.gov.ua/sud1805/gromadyanam/zrazku_pozovnuh_zayv/pozovna_rozirvanna_shyby
б) за подання заяви про розлучення сплачується судовий збір у розмірі 1073.60 грн. (станом на день надання даної відповіді).
Судовий збір Ви можете сплатити онлайн.
На сторінці обраного суду в розділі "Судовий збір" обираєте активні посилання: "3) подання позовної заяви" > "про розірвання шлюбу". Заповнюєте квитанцію та сплачуєте.
в) до роздрукованої заяви про розлучення додаються: квитанція про сплату судового збору та копії документів: свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження дитини, паспорта та коду РНОКПП особи, яка подає заяву, попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи.
Ви з дітьми перебуваєте за межами України та хочете оформити аліменти на дитину?
Вимога про стягнення аліментів може бути подана одночасно з заявою про розлучення або в якості самостійного позову. При чому, аліменти можуть бути стягнуті і у випадку, якщо подружжя не розриває шлюб. Позови щодо стягнення аліментних платежів можуть подаватися за місцем знаходження позивача і відповідача, і звільнені від сплати судового збору, згідно п. 3 частини 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір». Аліменти на дитину - це правовідносини між батьками і дітьми, в яких батьки зобов'язані матеріально забезпечувати дітей, а дітям належить право на отримання такого забезпечення.
Забезпечення утримання дітей нерозривно пов'язане з особистістю батьків, тому:
- при житті батьків обов'язок по утриманню дитини не може бути доручений іншому члену сім'ї (дідусю, бабусі);
- обов'язок утримання дітей не переходить до спадкоємців батьків після смерті;
- обов'язок утримувати дитину зберігається до повноліття, за винятком особливих випадків, зазначених нижче;
- обов'язок утримувати дітей не залежить від того, зареєстрований шлюб батьків чи ні, якщо шлюб розірвано і навіть в разі позбавлення батьківських прав.
Якщо дитина вступила в шлюб до повноліття, виплата аліментних платежів припиняється, оскільки дитина набуває цивільну дієздатність. Отримання права на шлюб і укладення шлюбу можливе на підставі судового рішення з 16 років.
Необхідність платити аліментні платежі пов'язана з кровною спорідненістю, встановленою в порядку, передбаченому законодавством, або фактом усиновлення дитини.
Аліментні платежі є власністю дитини, однак стягуються на користь того з батьків з ким проживає дитина. У разі нецільового використання аліментних платежів одним з батьків, другий з батьків має право в судовому порядку зменшити суму аліментних платежів або добитися внесення частини аліментних платежів на особистий рахунок дитини. Контроль за цільовим використанням аліментів в інтересах дитини здійснюють органи опіки та піклування.
Виплата аліментних платежів повинна відбуватися щомісяця на кожну дитину.
Направлення дитини до закладів охорони здоров'я, навчальної або іншої установи, де дитина утримується за рахунок держбюджету, не припиняє стягнення аліментних платежів.
Слід враховувати, що при позбавленні батьківства аліменти виплачуються далі.
У разі сплати аліментних платежів добровільно вони нараховуються з моменту подання платником аліментів (далі - аліментник) заяви в бухгалтерію. При стягненні аліментних платежів в судовому порядку, аліменти нараховуються з моменту звернення з позовом до суду.
Згідно ст. 188 СК батьки можуть бути звільнені від сплати аліментів дитині, якщо діти отримують доходи набагато більші ніж батьки. Це право реалізується тільки після отримання відповідного рішення суду.
При зверненні з вимогою про стягнення аліментів потрібно також врахувати наступне:
Платежі на утримання дитини в Україні бувають наступних видів:
- аліменти на дитину до 18 років (до повноліття), згідно зі ст. 180 СК;
- аліменти на дитину, яка продовжує вчитися з 18 до 23-х років (аліменти після 18 років), згідно зі ст. 199 СК; Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу (ст.199 СК України). Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
- аліменти на дитину інваліда - до зняття інвалідності або довічно; згідно зі ст. 198 СК;
- забезпечення додаткових витрат на дитину, які пов'язані з особливими подіями. Витрати на розвиток здібностей дитини (музика, танці, образотворче мистецтво, спорт) або лікування хвороб, каліцтв дитини, згідно зі ст. 185 СК.
- Визначення розміру аліментів
При визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків; інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. (ст.182 Сімейного кодексу України)
Ст. 183 СК встановлює, що частку із заробітку платника, з якої вираховуватимуться аліменти встановлює суд. Якщо той із батьків, із ким проживає дитина, звертається до суду за видачею судового наказу - то:
- на одну дитину аліментні виплати встановлюються в розмірі ¼ доходу платника аліментів;
- на двох дітей аліментні виплати встановлюються в розмірі ⅓ доходу платника аліментів;
- на трьох дітей аліментні виплати встановлюються в розмірі ½ доходу платника аліментів.
У ст. 183 СК також встановлено максимальний розмір аліментних виплат - десять прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку. Це, звичайно, не позбавляє платника - за його бажанням, витрачати на утримання дитини і більше.
Прожитковий мінімум на 2024 рік встановлено Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” - який підписано Президентом України 28.11.2023 року. Закон набуває чинності з 1 січня. Так у статті 7 встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі:
-для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2024 року - 2563 гривень;
-для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2024 року - 3196 гривень.
У грошовому вираженні ми отримуємо такі максимальні і мінімальні аліменти на дитину у 2024 році (інформація станом на грудень 2023 року):
а) мінімальний гарантований розмір аліментів 2024 році на:
- дітей віком до 6 років: з 1 січня - 1 281 гривень 50 копійок;
- дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 1 598 гривень.
б) мінімальний рекомендований розмір аліментів 2024 році на:
- дітей віком до 6 років: з 1 січня - 2563 гривень;
- дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 3196 гривень.
в) максимальна сума аліментів на 2024 рік:
- для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 25630 гривень;
- для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 31960 гривень.
Таким чином, в 2024 році мінімальні аліменти становлять - 1281,50 грн., а максимальні аліменти в 2024 році - 31960,00 грн. на одну дитину.
З огляду на кількість дітей в одній сім'ї, в грошовому вираженні найменша сума аліментів (дитина до 6 років і станом на тепер - грудень 2023 року) в 2024 році становитиме:
- аліменти на одну дитину - 1281,50 грн .;
- аліменти на двох дітей - 2563,00 грн .;
- аліменти на трьох дітей і більше - 3844,50 грн.
Треба сказати, що викладена вище сума - звичайно ж нереально мала. Але тут мається на увазі найменш можливий мінімальний показник.
Таким чином, в 2024 році мінімальні аліменти становлять - 1281,50 грн., а максимальні аліменти в 2024 році - 31960,00 грн. на одну дитину.
З огляду на кількість дітей в одній сім'ї, в грошовому вираженні найменша сума аліментів (дитина до 6 років і станом на тепер - грудень 2023 року) в 2024 році становитиме:
- аліменти на одну дитину - 1281,50 грн .;
- аліменти на двох дітей - 2563,00 грн .;
- аліменти на трьох дітей і більше - 3844,50 грн.
Треба сказати, що викладена вище сума - звичайно ж нереально мала. Але тут мається на увазі найменш можливий мінімальний показник. На практиці ж, позивачі вираховують найбільш вигідний варіант, адже розмір аліментних виплат може бути встановлений у відсотках до доходу платника аліментів або у фіксованій грошовій сумі.
Якщо аліментні виплати встановлюються у фіксованій сумі, то сума аліментів може бути індексована надалі, відповідно до ст. 184 СК.
Зверніть увагу - суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
- Аліментні обов’язки можуть виконуватися добровільно
Добровільну виплату аліментів найкраще робити з документальним підтвердженням такої сплати. Це можна зробити через відкриття рахунку на ім’я дружини або дитини, з можливістю другого батька знімати звідти гроші, а також пересилаючи аліменти поштою. Слід правильно вказувати суму платежу, його призначення. Можна кожен раз, передаючи суму, брати розписку, що аліменти за конкретний місяць виплачені, в якій сумі і претензій немає.
- Аліменти на договірній основі
Крім вищевикладеного способу можна укласти договір (посвідчений нотаріально) про зобов’язання виплачувати аліменти в певній сумі, с визначенням розміру та строків виплат. Умови договору не можуть порушувати права дитини встановлені Сімейним кодексом України. Плюсом такого способу є те, що в разі, якщо платник аліментів перестає їх платити, то звертатися з позовною заявою до суду не потрібно. Стягнення провадиться на підставі судового наказу, у безспірному порядку. (ст.189 Сімейного кодексу України).
Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
- Як стягнути аліменти через суд
Скласти позовну заяву про стягнення аліментів на неповнолітню дитину. Як сформувати заяву і варіанти подання її до суду описувалось вище. В заяві не слід писати в заяві історію всіх своїх відносин і конфліктів. Слід викласти факти, їх підтвердження доказами і посилання на відповідний закон лише в межах стягнення аліментів, тобто, підтверджуючи факт ненадання допомоги на утримання дитини другим з батьків. Заяву подати до суду за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або відповідача (ч.1 ст.110, 118-120 Цивільного процесуального кодексу України).
- Стягнення аліментів
Якщо після набрання рішенням суду законної сили, згідно з яким з одного із батьків стягуються аліменти, він виїжджає для постійного проживання у державу, з якою Україна не має договору про правову допомогу, з нього за рішенням суду, до його виїзду за межі України може бути стягнуто аліменти за весь період до досягнення дитиною повноліття (ст.181 Сімейний кодекс України).
- Звільнення та припинення виплат на дитину
Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби. Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду. Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів. (ст.188 Сімейного кодексу України)
- Правове регулювання аліментних відносин:
Глава 13 Сімейного кодексу України “Особисті немайнові права та обов’язки батьків та дітей”
- відповідальність за несплату аліментів
З 08.07.2017 року за несвоєчасну сплату аліментних виплат згідно ст. 196 СК виникає відповідальність у вигляді пені. Можливе нарахування пені в розмірі одного відсотка суми несплачених аліментних платежів за кожен день прострочення з дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня прийняття судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Це досить серйозні штрафні санкції, оскільки згідно з правовою позицією висловленою Великою палатою Верховного Суду в постанові від 3 квітня 2019 у справі № 333/6020/16-ц, провадження № 14-616цс18, розмір пені по аліментних платежів розраховується за такими принципами:
- прострочення зі сплати аліментних виплат починається з 01 числа місяця, наступного за поточним;
- пеня нараховується на весь період прострочення по кожному місяцю окремо (наприклад, пеня за місяць прострочення становить 30%, за рік прострочення - 365%);
- сума пені обмежується сумою заборгованості, якщо сума заборгованості по аліментних виплатах становитиме 5 000,00 грн., а пеня за прострочення становитиме 10 000,00 грн., стягненню підлягає 5 000,00 грн.
Розмір пені може бути зменшений якщо прострочення сталося не з вини платника аліментів, наприклад, через невиплату заробітної плати роботодавцем.
За несплату аліментних платежів також передбачена адмінвідповідальність.
Згідно ст. 183-1 КоАП несплата аліментних платежів на термін більше шести місяців, а аліментів дитині інваліду на термін більше трьох місяців карається громадськими роботами від ста двадцяти до двохсот сорока годин. Повторне подібне порушення протягом року карається громадськими роботами від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.
Згідно ст. 164 КК злісне ухилення від сплати аліментів карається громадськими роботами від вісімдесяти до ста двадцяти годин, арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Повторна судимість за цією статтею карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.
Крім того, згідно з п.9 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» у разі заборгованості по аліментах при виконанні рішення суду більше чотирьох місяців, а по аліментах для дитини інваліда більше трьох місяців, державний виконавець виносить постанову, до моменту погашення аліментів в повному обсязі:
- про заборону виїзду за кордон;
- про обмеження права керування транспортом засобом (забороняється застосовувати такий захід, якщо автомобіль є єдиним джерелом доходу, використовується для транспортування інваліда I, II групи, дитини-інваліда, належить учаснику АТО);
- про обмеження права володіння мисливською, травматичною зброєю та подібним;
- про обмеження права на полювання.
Згідно п.14 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» до боржника виконавцем також застосовуються штрафні санкції за борги з аліментів в таких розмірах:
- за борги більше року - штраф 20% від суми заборгованості;
- за борги більше двох років - штраф 30% від суми заборгованості;
- за борги більше трьох років - штраф 50% від суми заборгованості.
На жаль, в одній статті охопити всі тонкощі питання призначення аліментів дуже складно, тому в кожній конкретній ситуації не завадить консультація професійного юриста
Відповідно до ч. 10 ст. 74 Закону України “Про виконавче провадження”, при наявності заборгованості по сплаті аліментів у розмірі, який сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.
Відповідно до ст.164 Кримінального кодексу під злісним ухиленням від сплати аліментів розуміються будь які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання або місця роботи, без повідомлення державному виконавцеві тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за шість місяців відповідних платежів.
Зверніть увагу! З 01 січня 2022 року якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Наразі ця тимчасова державна допомога не може бути меншою ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (що в принципі є мінімально гарантованим розміром аліментів на дитину – яка вже встановлена Сімейним кодексом України).
Призначення і виплата тимчасової допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги.