- Тимчасовий захист (Temporary protection, Tilapäinen suojelu)
- Яка різниця між тимчасовим захистом та статусом біженця?
- Хто може отримати дозвіл на проживання на підставі Тимчасового захисту?
- Кроки для отримання Тимчасового захисту або Притулку
- До якого числа діє Тимчасовий захист для Українців у Фінляндії?
- Тимчасовий захист діє лише в одній країні ЄС?
- Чи можу я отримати тимчасовий захист у Фінляндії, якщо у мене є тимчасовий захист в іншій країні?
- Чи можу я отримати тимчасовий захист у Фінляндії, якщо я виїхав з України до початку війни?
- Виїзд із Фінляндії
- Якщо у мене є фінський Тимчасовий захист, Чи можу я приїхати в Україну та повернутися?
- Скільки часу я можу перебувати закордоном, якщо я на тимчасовому захисту?
- Чи можу я оформити внутрішній паспорт у Посольстві України у Фінляндії?
- Якщо ви подали заяву на тимчасовий захист і залишили Фінляндію на постійній основі
- Переїзд до іншої країни Євросоюзу
- Kela
- Чи можна відмовитись від тимчасового захисту у Фінляндії? Як скасувати заявку на тимчасовий захист або дозвіл на проживання дитини
- Інформація про дозвіл на проживання для тих, хто отримує або отримав тимчасовий захист від Migri
Тимчасовий захист (Temporary protection, Tilapäinen suojelu)
Яка різниця між тимчасовим захистом та статусом біженця?
Тимчасовий захист | Притулок (біженство) |
короткостроковий захист. Видаєтьcя до 4 березня 2025 | ви отримуєте дозвіл на довгострокове проживання |
заява розглядається 2-4 тижні | заява розглядається до 1 року |
ви можете працювати та навчатися без обмежень відразу після подачі заяви на Тимчасовий захист | ви зможете працювати після 3 місяців з моменту подачі заяви на Притулок, якщо у вас є закордонний паспорт; або після 6 місяців, якщо у вас немає закордонного паспорта |
ви отримуєте повний доступ до роботи, освіти, та охорони здоров’я. Однак у вас обмежений доступ до соціальних послуг - ви не отримаєте допомоги по безробіттю та житлової допомоги | ви отримуєте повний доступ до роботи, освіти, та охорони здоров’я. Однак у вас обмежений доступ до соціальних послуг - ви не отримаєте допомоги по безробіттю та житлової допомоги |
ви можете жити в центрі прийому до та після розглядання вашої заяви на тимчасовий захист | ви можете жити в центрі прийому біженців доки ваша заява розглядається |
Ви можете замовити нову карту посвідки, коли у вашої вийде термін придатності.
З 17.02 можна буде подати на нову карту посвідки на проживання.
Подробиці за посиланням
Хто може отримати дозвіл на проживання на підставі Тимчасового захисту?
- Громадяни України, які не можуть повернутися до України через російське вторгнення.
- Члени сімей українців та особи, які користуються міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні, якщо родинні відносини були встановлені в Україні до 24.02.2022.
З 7 вересня 2023 року Фінляндія не видаватиме дозволу на проживання на підставі тимчасового захисту громадянам третіх країн та особам без громадянства, які проживали в Україні за дозволом на тимчасове проживання. Громадяни третіх країн – це громадяни країн, які не приєдналися до Європейського Союзу чи Шенгенської угоди. Зміни НЕ поширюються на: • Громадян України та членів їхніх сімей. • Осіб, яким було надано міжнародний захист в Україні, та членів їхніх сімей, а також. • Осіб, які проживали в Україні з постійним посвідкою на проживання, якщо вони не можуть повернутися до своєї країни в безпечних та довгострокових умовах. Зміни поширюються на заяви про надання тимчасового захисту, подані 7 вересня 2023 року чи пізніше. Імміграційна служба Фінляндії прийматиме рішення щодо заяв, поданих до 7 вересня 2023 року, відповідно до попередньої практики прийняття рішень. Поселення, вже видане у Фінляндії на підставі тимчасового захисту, дійсне до 4 березня 2024 року.
Із важливого: тепер треба доводити, що ви громадянин України при подачі на ВЗ.
Кроки для отримання Тимчасового захисту або Притулку
Щоб отримати тимчасовий захист, вам потрібно прибути до Фінляндії. Це неможливо зробити дистанційно. Приїхавши, зверніться до найближчої поліцейської ділянки, вам там мають допомогти.
Актуальну та достовірну інформацію про тимчасовий захист або статус біженця можна отримати українською на сайті Міграційної служби Фінляндії , у відео.
з понеділка по п’ятницю з 8.30 до 12.00 та з 13.30 до 15.30
Консультаційну підтримку здійснює також Фінська рада у справах біженців по телефону +358 44 724 9882, понеділок-п’ятниця 9:00-17:00.
При перетині кордону бажано відразу звернутися до прикордонної служби, щоб подати заяву на Тимчасовий захист або Притулок. Прикордонники вам з усім допоможуть. Якщо ви вже знаходитесь в країні, вам потрібно звернутися до поліції.
- Зробіть фотографії. Це бажано зробити перед візитом до відділення поліції, так як не у всіх відділеннях вас зможуть сфотографувати.
- Прийдіть до вказаної тут поліцейської дільниці 👮♂️.
- Заповніть форму для заяви на Тимчасовий захист або Притулок. Також у вас знімуть відбитки пальців та візьмуть паспорт для сканування.
- Поліція повинна видати документ, який підтверджує, що ви подали заяву на Тимчасовий захист або Притулок. Цей документ вам необхідний, щоб отримати житло від центру прийому біженців (reception center, vastaanottokeskus).
- Вас направлять в центр прийому біженців (reception center, vastaanottokeskus), де вас зареєструють, забезпечать житлом, а також соціальною, медичною та фінансовою допомогою.
Вам не потрібно подавати заявку на отримання нової картки дозволу на проживання. Ваш дозвіл на проживання та картка дозволу на проживання, яку ви маєте на даний момент, дійсні до 4 березня 2025 року. Ви перебуваєте у Фінляндії на законних підставах, навіть якщо не подаєте заявку на отримання нової картки.
Однак, якщо ви хочете отримати нову картку, ви можете подати заявку на нову картку дозволу на проживання на сайті Enter Finland за посиланням.
Перегляньте навчальне відео про те, як створити обліковий запис у Enter Finland і замовити нову картку дозволу на тимчасове проживання -> https://www.youtube.com/watch?v=ftZEkIEN2aA
Тимчасовий захист для українців у Фінляндії автоматично продовжиться ще на рік – нові документи оформлювати не потрібно → або тут
До якого числа діє Тимчасовий захист для Українців у Фінляндії?
За інформацією від міграційної служби
Ми продовжуємо чинність всіх дозволів на проживання на підставі тимчасового захисту до 4 березня 2025 року - вам не потрібно самому подавати заявку на продовження дозволу.Виходячи з цієї поправки до закону ми продовжуємо ваш дозвіл на проживання на підставі тимчасового захисту до 4 березня 2025 року. Вам не потрібно самому подавати заявку на продовження дозволу. Надалі всі дозволи на проживання на підставі тимчасового захисту ми видаємо до 4 березня 2024 року.
Вам не потрібно подавати заявку на отримання нової картки дозволу на проживання. Ваш дозвіл на проживання та картка дозволу на проживання, яку ви маєте на даний момент, дійсні до 4 березня 2025 року. Ви перебуваєте у Фінляндії на законних підставах, навіть якщо не подаєте заявку на отримання нової картки. Однак, якщо ви хочете отримати нову картку, ви можете подати заявку на нову картку дозволу на проживання на сайті Enter Finland.
Тимчасовий захист діє лише в одній країні ЄС?
Так. Як тільки ви отримаєте Тимчасовий захист від певної країни ЄС, права, отримані внаслідок Тимчасового захисту, є дійсними тільки в тій країні ЄС, яка надала вам дозвіл на проживання.
Чи можу я отримати тимчасовий захист у Фінляндії, якщо у мене є тимчасовий захист в іншій країні?
Так, якщо ви вже живете у іншій країні Європи та маєте там тимчасовий захист, ви теж можете отримати захист у Фінляндії. Для цього вам необхідно відмовитися від тимчасового захисту у вашій країні за правилами вашої країни та повідомити поліцію, коли прибудете до Фінляндії, що берете тимчасовий захист у Фінляндії.
Чи можу я отримати тимчасовий захист у Фінляндії, якщо я виїхав з України до початку війни?
Так, якщо ви можете отримати тимчасовий захист у Фінляндії, навіть якщо виїхали з України до війни. Тимчасовий захист надається громадянам України, які не можуть повернутися до України через російське вторгнення.
Виїзд із Фінляндії
Якщо у мене є фінський Тимчасовий захист, Чи можу я приїхати в Україну та повернутися?
Так, але майте на увазі, що наразі нам відомо, що випускають з України тільки із діючим закордонним паспортом.
Скільки часу я можу перебувати закордоном, якщо я на тимчасовому захисту?
Якщо ви плануєте виїхати з Фінляндії на короткий період (2 тижні) і не хочете, щоб вашу заяву на Тимчасовий захист скасували, ви маєте попередити Migri заздалегідь. Напишіть їм на пошту migri@migri.fi через сайт securemail.migri.fi та вкажіть:
- Ваше повне ім’я
- Migri номер клієнта (customer number)
- Що ви повернетеся до Фінляндії і не хочете щоб ваша заявка була відхилена/скасована.
На жаль, ваша заява на Притулок буде скасована, якщо ви покинете Фінляндію під час розгляду вашої заяви.
Також вам потрібно повідомити ваш приймальний центр про це.
Якщо людина отримує грошову допомогу від прийомного центру, то на період виїзду (якщо тимчасовий виїзд) виплата допомоги припиняється/перераховується, якщо вже виплата здійснена за місяць, коли людина перебуває в поїздці.
Більше про виїзд можна дізнатися тут →
Чи можу я оформити внутрішній паспорт у Посольстві України у Фінляндії?
Ні, але ви можете оформити закордонний паспорт у посольстві.
Якщо ви подали заяву на тимчасовий захист і залишили Фінляндію на постійній основі
Якщо ви залишаєте Фінляндію і не збираєтеся повертатися до Фінляндії, скасуйте свою заявку на отримання тимчасового захисту або дозвіл на проживання у Фінляндії. Якщо згодом ви повернетесь до Фінляндії, ви можете подати нову заявку на отримання тимчасового захисту.
Переїзд до іншої країни Євросоюзу
Офіційна інформація від Міграційної служби Фінляндії
Офіційна інформація від Єврокомісії: ви можете вирішити, що хочете скористатися своїми правами в іншій країні ЄС, ніж та, де ви зараз проживаєте. Якщо ви зміните місце проживання і переїдете в іншу країну ЄС, дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться, і ваші права там закінчаться. Нова приймаюча країна ЄС повинна надати вам Тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо повідомити державні органи першої країни ЄС, що ви маєте намір переїхати до іншої держави-члена.
Kela
Якщо ви подали на Тимчасовий захист або Притулок, ваше перебування в Фінляндії оцінюється як тимчасове. В такому випадку соціальне забезпечення вам надають лише центри прийому біженців, а послуги Kela вам не доступні!
*Тут варто добавити, хоч Тимчасовий захист або притулок безпосередньо не дає вам доступу до соціальних послуг від Kela, він дає можливість знайти роботу в Фінляндії. А вже якщо ви знайдете довгострокову роботу з мінімальним доходом 741.75 євро/місяць, то ви зможете отримати право на пільги від Kela.
Зрештою, чи подаєте ви заяву на Тимчасовий захист чи надання Притулку, залежить від вашої особистої ситуації та потреб. Будь ласка, уважно подумайте, який з них вибрати. Якщо вам потрібна порада, ви можете запитати Pakolaisneuvonta.
Також пам’ятайте, що після того, як ви отримали дозвіл на проживання на підставі Тимчасового захисту та знайшли роботу, ви можете відразу подати на дозвіл на проживання на підставі роботи. Таким чином ви зможете жити та працювати в Фінляндії без обмежень.
Чи можна відмовитись від тимчасового захисту у Фінляндії? Як скасувати заявку на тимчасовий захист або дозвіл на проживання дитини
Якщо ви вирішили скасувати свою заявку на тимчасовий захист або дозвіл на проживання для дитини, яка ще не досягла 18 років, ось що потрібно зробити:
- Заповніть повідомлення про скасування заявки
- Повідомлення українською мовою
- Повідомлення російською мовою
- Повідомлення англійською мовою
- Повідомлення шведською мовою
- Підписання та відправка форми
- У вигляді фотографії або відсканованого документа на електронну пошту migri@migri.fi.
- Використовуйте послугу для зашифрованого електронного листа через securemail.migri.fi.
- Знищення картки дозволу на проживання
- Розріжте чіп картки на чотири частини: спочатку вертикально, потім горизонтально.
- Викиньте шматочки картки у сміття зі змішаними відходами, або розподіліть їх у кілька пакетів для сміття. Якщо ви вже надіслали свою стару картку до Міграційної служби, вони самостійно знищать її.
- Можливість особистого повідомлення
- Міграційна служба Фінляндії,
- Поліція,
- Прикордонна служба,
- Директор або заступник директора центру прийому біженців.
- Що станеться після скасування заявки?
Ви можете знайти форму для скасування заявки на тимчасовий захист або дозвіл на проживання дитини. Ці форми доступні кількома мовами:
Форма повинна бути заповнена з використанням латинських літер. Лише один із батьків/опікунів або представник дитини, яка приїхала без супроводу, може подати це повідомлення.
Після заповнення форми, її необхідно підписати. Відсутність підпису або інших важливих даних може призвести до затримки розгляду справи.
Надішліть підписану форму до Міграційної служби Фінляндії одним із таких способів:
Якщо ви скасовуєте дозвіл на проживання на підставі тимчасового захисту, вам необхідно знищити свою картку (посвідку) на проживання. Для цього:
Якщо ви бажаєте скасувати заявку особисто, зверніться до одного з таких органів:
Співробітник допоможе вам заповнити форму повідомлення про скасування заявки.
Якщо ви скасуєте свою заявку на тимчасовий захист, розгляд заяви припиняється, і Міграційна служба Фінляндії приймає рішення про закриття справи. Оскаржити це рішення в адміністративному суді неможливо.
У випадку скасування дозволу на проживання, Міграційна служба також прийме рішення про його припинення.
Якщо вам потрібна додаткова допомога чи поради, не соромтеся звернутися до вашого центру прийому біженців або до відповідальних органів.
Інформація про дозвіл на проживання для тих, хто отримує або отримав тимчасовий захист від Migri
- Тимчасовий захист (Temporary protection, Tilapäinen suojelu)
- Яка різниця між тимчасовим захистом та статусом біженця?
- Хто може отримати дозвіл на проживання на підставі Тимчасового захисту?
- Кроки для отримання Тимчасового захисту або Притулку
- До якого числа діє Тимчасовий захист для Українців у Фінляндії?
- Тимчасовий захист діє лише в одній країні ЄС?
- Чи можу я отримати тимчасовий захист у Фінляндії, якщо у мене є тимчасовий захист в іншій країні?
- Чи можу я отримати тимчасовий захист у Фінляндії, якщо я виїхав з України до початку війни?
- Виїзд із Фінляндії
- Якщо у мене є фінський Тимчасовий захист, Чи можу я приїхати в Україну та повернутися?
- Скільки часу я можу перебувати закордоном, якщо я на тимчасовому захисту?
- Чи можу я оформити внутрішній паспорт у Посольстві України у Фінляндії?
- Якщо ви подали заяву на тимчасовий захист і залишили Фінляндію на постійній основі
- Переїзд до іншої країни Євросоюзу
- Kela
- Чи можна відмовитись від тимчасового захисту у Фінляндії? Як скасувати заявку на тимчасовий захист або дозвіл на проживання дитини
- Інформація про дозвіл на проживання для тих, хто отримує або отримав тимчасовий захист від Migri
Currently, we prioritise the Ukrainian version of the website. For the most up-to-date information, check FinUA надає підтримку та необхідну інформацію українцям у Фінляндії and use 🌐 Google Translate →
В імейлі зазначте тему: FinUA
🌻 Офійний партнер Support Ukraine Now