- Рекомендуємо Вам звернути увагу на наступні норми зазначеного закону
- Порядок встановлення опіки/піклування відповідно до норм чинного законодавства України.
- Які документи ми рекомендуємо завжди мати додатково?
- Найчастіші запитання
- Чи є батьки опікунами дитини відповідно до законодавства Фінляндії?
- Я бабуся двох дітей 15-ти та 10-ти років. Їх батьки залишились в Україні. Який шлях обрати, щоб стати їх законним представником: усиновлення чи встановлення опікунства?
- Чи можу я оформити опікунство чи всиновити дитину громадянина України, перебуваючи у Фінляндії?
- Як і чи потрібно оформляти опікунство над рідним онуком, племінником, сестрою?
- Який шлях обрати, щоб стати законним представником дитини - громадянина України, яка перебуває на території Фінляндії?
- Чи може дитина перебувати у Фінляндії без батьків?
- Які документи мені потрібні, щоб виїхати з дитиною за межі Фінляндії?
Відповідно до фінського та українського законодавства, особа, якій не виповнилось 18 років вважається неповнолітньою та її діє- та правоздатність має певні особливості.
Згідно з українським законодавством дитина народжена від одного з батьків, який є громадянином України, автоматично набуває статусу громадянина України (як отримати свідоцтво про народження дитини у Фінляндії - https://finland.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya).
Діти, громадяни України, можуть перебувати у Фінляндії лише разом із опікунами. Додатково, Ви можете ознайомитись з офіційними роз'ясненнями щодо перебування неповнолітніх осіб на території Фінляндії, які надає DVV (https://dvv.fi/usein-kysyttya-alaikaisen-edunvalvonnasta).
Опікунами дітей відповідно до фінського законодавства можуть бути батьки, опікуни, призначені відповідно до рішення українського суду та опікуни, призначені відповідно до законодавства Фінляндії. Встановлення опіки у Фінляндії регулюється Законом про опіку (https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990442#V1).
Рекомендуємо Вам звернути увагу на наступні норми зазначеного закону
Джерело - https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990442#V1
- питання про те, хто є опікуном особи, яка не досягла 18-річного віку, регулюється законодавством країни, де особа має звичайне місце проживання. Якщо місце проживання переноситься в іншу країну, застосовується її законодавство;
- рішення, винесене в іноземній державі у справі про опіку, яке є дійсним у цій країні, визнається у Фінляндії без додаткового підтвердження.
- органом опіки та піклування є Агентство з надання цифрових послуг та інформації про населення Фінляндії; органи влади Фінляндії компетентні в питаннях, пов'язаних із представництвом інтересів, якщо особа, про опікунство якої йдеться, проживає у Фінляндії;
- за законами Фінляндії, опікунами неповнолітніх, як правило, є їхні батьки, які виконують функції опікунів;
- людина, якій стало відомо про особу, яка потребує опіки, може, без шкоди для професійної таємниці, повідомити про це орган опіки;
- після отримання повідомлення орган опіки та піклування повинен вжити заходів щодо визначення необхідності опіки, та в разі необхідності, подати заяву до районного суду про призначення опікуна;
- у випадку, якщо батьки не можуть виконувати покладені на них обов'язки і якщо неповнолітня особа перебуває без опікуна, суд зобов'язаний призначити йому опікуна.
- питання про призначення опікуна для неповнолітньої особи також може бути ініційоване опікуном неповнолітнього та округом служби благополуччя.
- у справі, що стосується призначення опікуна для неповнолітнього, опікуну неповнолітнього та неповнолітньому, який досяг 15-річного віку, надається можливість бути вислуханим;
Порядок встановлення опіки/піклування відповідно до норм чинного законодавства України.
Звертаємо вашу увагу на порядок встановлення опіки/піклування відповідно до норм чинного законодавства України.
- Встановлення опіки/піклування. Документами, які надають право на опіку над неповнолітньою особою є рішення уповноваженого органу (орган опіки або суд) про встановлення опіки. За нормами законодавства України - опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Зазвичай, основна умова для встановлення опіки/піклування - відсутність у дитини батьків. При живих батьках ця процедура можлива за обставин, якщо батьки:
- позбавлені судом батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини та передачу її під опіку, незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини;
- були визнані судом як недієздатні або обмежено дієздатні (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають у приватному стаціонарному лікуванні у лікувально-профілактичній установі або на державному утриманні та у будинках-інтернатах);
- не мають змоги займатися вихованням своїх дітей терміном довшим, ніж півроку (засуджено до позбавлення волі на тривалий час, за станом здоров’я та інвалідів І-ІІ груп);
- більше 6 місяців не проживають разом з дитиною і без поважних причин не беруть участі у її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ;
- відмовилися від дітей у встановленому законом порядку;
- виїхали на постійне місце проживання або постійне місце роботи за кордон або перебувають у тривалому відрядженні;
- перебувають під слідством.
- Тимчасове влаштування дитини. Тимчасове влаштування дитини, яка залишилася без батьківського піклування, у тому числі дитини, розлученої із сім’єю, проводять у межах компетенції служба у справах дітей та уповноважений орган Національної поліції за місцем виявлення дитини. Дитина, в якої є родичі або інші особи, з якими в неї на момент залишення без батьківського піклування склалися близькі стосунки (сусіди, знайомі) та які бажають залишити її на виховання у своїй сім’ї, може перебувати в їх сім’ї до прийняття рішення про влаштування дитини. Якщо дитина не може дати письмової згоди, про форму та зміст такої згоди посадова особа, яка приймає документи, складає акт. Підставою для тимчасового перебування дитини в сім’ї родичів або інших осіб, з якими у неї склалися близькі стосунки, є наказ служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини. Однак, вказаний алгоритм може бути застосований лише, якщо дитина перебуває на території України, на яку розповсюджується компетенція відповідних державних органів. Якщо діти не знаходяться на території України, орган опіки не має фізичної змоги перевірити умови проживання та доходи особи-опікуна, а, відтак, маловірогідним є прийняття службою у справах дітей наказу про тимчасове влаштування дитини у такому випадку.
За загальним правилом, дозвіл на виїзд із дитиною з України - окремий вид легального супроводження (!) неповнолітньої особи за межами України. Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється на підставі одного з наступних документів:
- рішення органу опіки та піклування (в окремих випадках - суду) про встановлення опіки (про процедуру встановлення опіки зазначалось раніше);
- нотаріально посвідчений дозвіл від одного або обох батьків на перетин кордону без їх супроводу. При цьому дозвіл має містити назви країни, кордон з якими буде перетинати дитина, пункт призначення та термін перебування дитини за кордоном і примітку про обов'язкове повернення дитини до України.
Які документи ми рекомендуємо завжди мати додатково?
Зверніть увагу! Документи, які ми рекомендуємо завжди мати додатково - це документи, які підтверджують родинні відносини дитини та дорослого (але не надають статусу її законного представника), який супроводжує дитину за межами України:
- свідоцтво про народження дитини (вказані батьки)
- документи, які підтверджують родинні звʼязки із батьками дитини (свідоцтво про народження, шлюб, якщо була зміна прізвища) інші документи, на підставі яких можна встановити статус дорослого для дитини.
Всі правовстановлюючі та підтверджуючі документи, видані офіційними установами та організаціями в Україні, мають бути апостильовані та перекладені на фінську, швецьку або англійську мову.
Найчастіші запитання
Чи є батьки опікунами дитини відповідно до законодавства Фінляндії?
У Фінляндії особа, яка не досягла 18-річного віку, вважається дитиною за законом. Діти віком до 18 років завжди повинні мати принаймні одного опікуна. Зазвичай опіку над дитиною мають власні батьки дитини.
Обоє батьків мають спільну опіку над дитиною, народженою у шлюбі.
Опікуном вважається мати, яка народила дитину, якщо батьки не перебувають у шлюбі і батьківство або материнство не визнано. При цьому всі справи дитини вирішує тільки мати, навіть якщо батьки проживають разом.
Батько або інша мати отримує опіку над дитиною у зв'язку з підтвердженням батьківства, якщо батьківство або материнство визнано в пологовому будинку до народження дитини. Якщо батьківство або материнство визнано лише після народження дитини з працівником служби захисту дітей, батьки повинні укласти договір про спільну опіку, щоб обоє батьків мали опіку над дитиною. Договір про опіку укладається в органі опіки та піклування. За додатковою інформацією звертайтеся до служб сімейного права у вашому регіоні.
Я бабуся двох дітей 15-ти та 10-ти років. Їх батьки залишились в Україні. Який шлях обрати, щоб стати їх законним представником: усиновлення чи встановлення опікунства?
Для початку зазначимо, що всиновлення є постійною формою влаштування дитини-сироти. Так, усиновителі на все життя набувають прав і обов'язків батьків, а усиновлена дитина – прав і обов'язків дитини. Усиновлення відбувається на підставі рішення суду.
Усиновителем може бути особа віком не молодша 21 року. Верхня межа віку всиновлювача не обмежується. До того ж, різниця у віці між майбутнім батьком (матір’ю) та дитиною повинна бути не менше 15 років. Якщо дитину усиновляють родичі, ця вимога не дотримується.
Переважне право на усиновлення дитини мають:
- Родичі, незалежно від місця їх проживання;
- Особи, в сім’ї яких дитина проживала чи проживає;
- Особи, що усиновляють кількох дітей, що мають родинні стосунки (братів, сестер);
- Переважне право на усиновлення дітей також має подружжя.
Відмовитись від усиновлення можна, звернувшись з відповідною заявою до суду. Спочатку суд повинен розглянути причини усиновлювача, викладені в заяві. Але рішення буде виходити насамперед з інтересів дитини. Скасування усиновлення може залишити в силі обов'язок по сплаті аліментів.
Процедура оформлення опікунства/піклування над неповнолітньою та малолітньою дитиною можлива, якщо батьки:
- померли;
- невідомо їхнє місцезнаходження;
- визнані у судовому порядку безвісти зниклими або померлими.
Опіка та піклування можуть бути тимчасовими – дитина перебуватиме в сім'ї до моменту повернення в біологічну сім'ю, до моменту усиновлення або до моменту досягнення повноліття.
Переважне право стати опікунами дитини надається:
- Родичам дитини, незалежно від їх місця їх проживання;
- Особам, в сім’ї яких проживає дитина.
Зазвичай, опіка та піклування оформляється до повноліття, але може бути припинена. Наприклад, якщо знайшлись зниклі батьки дитини або вони відновили свої батьківські права тощо. Відмовитися від опіки чи піклування можна, в тому числі, й через небажання продовжувати виконувати ці обов'язки. Достатньо подати відповідну заяву у відділ опіки місцевої адміністрації.
Опіці підлягає дитина, яка не досягла 14 років, а піклуванню – від 14 до 18 років.
Тож, у який спосіб стати законним представником дитини, ви маєте обрати виключно за власним внутрішнім переконанням.
Чи можу я оформити опікунство чи всиновити дитину громадянина України, перебуваючи у Фінляндії?
Процес оформлення опікунства/піклування над дитиною чи усиновлення передбачає співпрацю з різними державними установами в Україні. Одним з основних аргументів, який впливає на прийняття рішення у вказаному питанні є ваша безпосередня зацікавленість в тому, щоб дитина проживала з вами, ваше опікування не власними інтересами, а переважно інтересами дитини.
Маловірогідно, що перебуваючи у іншій країні, Ви зможете оформити опікунство на громадянином України дистанційно.
Проте, в деяких випадках, частину роботи по збору та оформленню документів може виконати Ваш представник (адвокат), а Ви зможете виїжджати до України у випадках, які безпосередньо потребуватимуть Вашої участі.
Як і чи потрібно оформляти опікунство над рідним онуком, племінником, сестрою?
Відповідно до українського законодавства, опікуна призначає або орган захисту прав дітей, який перебуває в місцевих адміністраціях, або суд. Це залежить від конкретного випадку. Встановити опіку можна, якщо дитина позбавлена батьківського піклування. Найчастіша ситуація: батьки більше ніж півроку не дбають про дитину, не проживають з нею, або вони за своїм станом здоров’я не можуть доглядати дитину.
Основні етапи опіки. Про дитину, яка потребує опіки, потрібно повідомити орган захисту прав дітей. Повідомити про це має право будь-хто, кому про це стане відомо. Найчастіше це робить хтось із дорослих родичів або співробітник закладу, в якому дитина навчається. Орган із захисту прав дітей перевірить умови проживання дитини та майбутнього опікуна. Після цього представник органу складе свій висновок. Протягом місяця буде ухвалено рішення чи передавати під опіку цю дитину.
Хочу звернути вашу увагу, що встановлювати опіку над дитиною, яка є вашим родичем, не обов’язково. За законом близькі родичі, наприклад, дідусі або бабусі вже наділені правом брати участь у вихованні дитини. Безумовно, це право вдруге після батьків. Суть у тому, що якщо батьки поїхали у тривале відрядження та залишили дитину бабусі, то не обов’язково проходити цю складну процедуру встановлення опіки.
Однак, якщо дитина перебуває разом з вами за межами України, наприклад, у Фінляндії, то вам необхідно встановити опіку, щоб вас було визнано опікуном дитини відповідно до фінського законодавства. Про це ми писали вище.
Який шлях обрати, щоб стати законним представником дитини - громадянина України, яка перебуває на території Фінляндії?
Варто наголосити, що особа, яка не досягла 18-ти років, у Фінляндії не може перебувати без нагляду опікуна. З процедурою встановлення опіки відповідно до законодавства Фінляндії ми ознайомили вас вище.
Врахуйте, що законодавство країн ЄС в першу чергу орієнтоване на захист інтересів дитини!
На нашу суб'єктивну думку, у випадку, якщо ви маєте намір встановити опіку над дитиною у Фінляндії, слід звернутись до державних установ і заявити про свій інтерес, навести аргументи, з яких причин дитині буде краще саме з вами, що ви маєте гарну матеріальну та соціальну базу для того, щоб забезпечити дитині найкращі умови життя.
Але все ж таки, у випадку необхідності, рекомендуємо звернутись до правозахисників Фінляндії, які спеціалізуються у вказаному питанні.
Чи може дитина перебувати у Фінляндії без батьків?
Неповнолітня особа може бути розміщена у приймальному центрі або зупинитися у родичів або знайомих. Однак дитина завжди є мешканцем приймального центру. Якщо дитина перебуваєте у Фінляндії без супроводу дорослих, вона проживаєте в груповому будинку. Там також проживають інші діти, опікуни яких не перебувають у Фінляндії. Завжди є співробітники, з якими можна поговорити і попросити про допомогу.
Якщо у дитини є родичі у Фінляндії, приймальний центр оцінить, чи зможе дитина проживати з ними. Якщо дитині від 6 до 17 років, ви можете піти до школи у Фінляндії. Якщо дитина перебуваєте у Фінляндії без супроводу, за нею буде закріплений дорослий, який займеться справами дитини, - представник. Представник призначається районним судом. Представник допомагатиме дитині або вирішуватиме питання з органами влади від імені дитини. За допомогою представника Імміграційна служба Фінляндії визначить, чи контактує дитина з батьками, чи може Імміграційна служба Фінляндії допомогти їй у цьому питанні. Дитина завжди можете отримати консультацію та допомогу. Джерело: Діти тікають з України | Імміграційна служба Фінляндії (migri.fi)
Які документи мені потрібні, щоб виїхати з дитиною за межі Фінляндії?
За загальними правилами подорожування неповнолітніх країнами ЄС, неповнолітні, які подорожують до ЄС поодинці або з повнолітніми особами, які не є їхніми законними опікунами або з одним із батьків/опікунів повинні мати власний дійсний паспорт або ID-картку, для українських дітей - свідоцтво про народження.
Крім того, може знадобитися додатковий (офіційний) документ, підписаний батьками, другим з батьків або юридичним опікуном(ами), що дозволяє їм подорожувати.
Правил ЄС з цього приводу немає, кожна країна ЄС сама вирішує, чи вимагає вона від дитини наявності офіційного дозволу від батьків або опікуна. Перевірте точні правила в’їзду на виїзду для країн, до яких Ви подорожуєте.
Зверніть увагу, що навіть якщо країна не вимагає від неповнолітнього мати при собі дозвіл офіційної особи на виїзд або в'їзд на його територію, у випадку проїзду через інші країни, через які дитина проходить транзитом, представники країни можуть попросити дитину показати такий дозвіл.
Крім того, під час подорожі літаком настійно рекомендується уточнювати інформацію у відповідної авіакомпанії. Перед від'їздом деякі авіакомпанії вимагають офіційних дозволів і мають свої правила для цього випадку.
Оскільки правила кожної країни можуть змінюватися без попередження, рекомендуємо перевірити правила в’їзду у відповідну країну з самими органами влади або з відповідними посольства чи консульствами безпосередньо перед запланованою поїздкою.
Зокрема, відповідно до інформації, розміщеній на офіційному веб-сайті Міністерства закордонних справ Фінляндії «…батьки, які мають спільну опіку над дитиною, повинні спільно вирішувати всі питання, що стосуються дитини. Один з батьків (або інша особа) не має права вивозити дитину за кордон без згоди другого з батьків (або обох батьків). Фінське законодавство не визначає, як має бути сформульована згода. Однак, варто мати на увазі, що навіть якщо дитина покине Фінляндію, влада на кордоні іншої країни може вимагати письмову згоду. Батьки повинні пам’ятати про вимоги до дітей без супроводу від органів влади країни призначення. Навіть за відсутності будь-яких вимог завжди добре мати письмову згоду батьків.”
Про це наголошується і на офіційному веб-сайті Прикордонної охорони Фінляндії, де зазначено , що
«…хоча національне законодавство Фінляндії не містить вимог щодо наявності спеціального документа від законного представника дитини, що підтверджує дозвіл на поїздку, відомство рекомендує скласти такий документ. Один з батьків (або обоє батьків) може самостійно скласти лист-згоду у вільній формі. Документ повинен містити персональні дані неповнолітнього, відомості про поїздку, контактну інформацію та підписи законного представника чи законних представників дитини. Він може бути на мові країни призначення або англійською.
Якщо дитина подорожує з Фінляндії за кордон, зацікавленій особі слід дізнатися про вимоги, пов’язані з поїздкою, в органах влади країни призначення.”
Консульські питання, які вирішує посольство Україні у Фінляндії
- https://finland.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya
Розʼяснення DVV щодо опіки (представництва) неповнолітніх