Сьогодні вебінар буде присвячений пошуку роботи у Фінляндії. Цього разу у нас є Інга. Вона буде розповідати вам про працевлаштування у Фінляндії, яким чином це працює. Це не один вебінар, це буде серія вебінарів про працевлаштування. Інга є робітником університету Аркада, і вона допомагає українцям з питаннями працевлаштування та підприємництва.
Інга:. Я сподіваюсь, що ці поради будуть вам хоч якоюсь мірою корисні. Давно співпрацюємо з finua, прекрасний ресурс. Тому якщо ви ще не підписані на всі Telegram канали, раджу підписуватися. Мене звати Інга Чернова, і дуже коротко про себе, для того щоб ви зрозуміли, яким чином я можу вам допомогти і чому я вважаю, що я можу давати поради з точки зору побудови кар'єри у Фінляндії чи хоча б пошуку роботи в Фінляндії. З початку цього року я працюю кар'єрним радником університету прикладних наук Аркада. Я трошки розповім про Аркаду у вступі, для того щоб ви знали, що цей університет існує і які послуги ще ми тут надаємо. Окрім того, що я працюю в Аркаді, я є головою управління асоціації міжнародних працюючих жінок Фінляндії. З минулого року, займаюсь цим. І ми в цій асоціації допомагаємо жінкам з дуже різних країн просуватися кар'єрним шляхом і отримувати підтримку. Я також працювала директором організації The Shortcut. Можливо, ви чули про цю організацію, це некомерційна організація, завдання якої – допомога високоосвіченим іноземцям, які приїхали в Фінляндію давно чи не так давно, допомога у побудові своєї кар'єри в Фінляндії або через шлях працевлаштування, або через шлях підприємницької діяльності. Тобто ми в той час допомагали підтримували іноземців у тому, як створювати свої компанії.
До цього я працювала директором асоціації фінських стартапів. І з самого початку, як я приїхала в Фінляндію з 2017 року, я працювала також в організації під назвою Arctic Startup. Це медійна компанія, яка була одним з перших оглядачів новин світу стартапів Фінляндії і організатором великої конференції під назвою Arctic15.
Мій шлях працевлаштування в Фінляндії не був нетернистим, скажімо так. Я приїхала 2017 року, тобто вже майже 8 років знаходжуся тут. І як і більшість іноземців, я зіткнулася з проблемою того, що пошук роботи в Фінляндії не є дуже простим. На це є багато причин. Ринок є досить конкурентним, якщо можна так сказати. Є менше вакансій, ніж людей, які шукають роботу. Ну і, звісно, для людей, які приїжджають з інших країн, це додатковий фактор. Тому що коли ви приїжджаєте з інших країн, швидше за все, ви не маєте ще мережі професійних контактів і знайомств, що є неймовірно важливим у Фінляндії. Ну і, звичайно, мова може бути бар'єром.
Тобто зі свого досвіду, , я розумію, що мій досвід не може бути порівняним до того, через що зараз проходить більшість українців, які приїжджають в Фінляндію. Тому що я приїхала за своїм вибором. Більшість людей приїхала сюди тому, що були вимушені, і не було часу підготуватися. Ми всі намагаємося професійно інтегруватися, і завжди це буває легко. Але тим не менше є шляхи, є способи, як це робити найкращим чином і як добуватися тих результатів, на які ми розраховуємо. І тому я спробую зараз цей свій досвід передати, тому що в мене пішло з самого початку не менше ніж півроку для того, щоб добре зрозуміти інтеграційну систему Фінляндії, для того щоб зрозуміти, як це працює найкращим чином.
Кілька слів про університет, в якому я працюю. Ми є університетом прикладних наук, і ми є саме шведськомовним університетом тут у Фінляндії. Ми надаємо навчання двома мовами – це шведська і це англійська. Чому ми це робимо? Тому що, наскільки ви, напевно, знаєте, населення Фінляндії поділяється на фіномовне населення, і це майже 90% всього населення, а також шведськомовне населення, це приблизно 5-6% всіх людей. Ну і теж дуже важливий фактор, на який треба звернути увагу, ви, напевно, знаєте, що в Фінляндії дуже багато людей говорять англійською. Майже всі говорять англійською, особливо в великих містах. І важливим моментом є те, що приблизно 10% населення, тобто приблизно півмільйона населення, це ті люди, першою мовою яких не є не фінська і не шведська. Тобто в більшості випадків це англійська. Тобто вони інтегруються, можливо, вони говорять на якомусь рівні фінською чи шведською, але в основному вони користуються англійською.
В цифрах ми не дуже великий університет. На рік у нас навчається приблизно 3000 студентів. Ми маємо в себе на кампусі вже більше 170 співробітників. І ми випускаємо приблизно пів тисячі студентів на рік. Які навчальні програми ми маємо? У нас є програми бакалаврату і магістратури, також у нас є відкритий університет знань і є програми викладання як шведською, так і англійською мовою. Шведською ми маємо 15 різних напрямків. Можете потім подивитися посилання на нашому сайті, перевірити, які саме є напрямки підготовки. Англійською це три програми бакалаврату, а магістратури, навпаки, як у більшості навчальних закладів університету, у нас більше програм англійською мовою, ніж шведською. І теж ви можете перевірити ці напрямки на нашому сайті.
Аркада, як і всі інші університети прикладних наук, дуже сильно займається інтеграцією і професійною інтеграцією в тому числі, ми маємо багато різних ресурсів, до яких можна звертатися для того, щоб отримувати допомогу. Тому ви завжди можете зв'язатися зі мною особисто через наші соціальні медіа, електронною поштою. Тобто у нас є багато різних програм, які відкриті для українців. Ми стараємося приймати якомога більше студентів.
Найперше, що я завжди раджу , це зрозуміти, які вакансії у вас є. Дуже важливо на самому початку, як тільки ви приїхали в Фінляндію, зрозуміти, які вакансії у вас є. Звісно, у вас є багато запитань, на які треба відповісти. Дуже важливо зрозуміти, що робота,, буде, але її треба шукати не тільки активними методами, але і через мережу контактів. Можна влаштуватися на тимчасову роботу, наприклад, у кафе, чи можна працювати десь не за своєю спеціальністю.
Але, звичайно, більшість людей хоче знайти роботу за своєю спеціальністю. Це є важливим і дуже непростим моментом, тому що треба розуміти, що вакансій є не так багато, і тут я хочу зупинитися на одному моменті. Коли ви бачите якусь вакансію, не треба розглядати тільки фінські вакансії. Є вакансії, які пропонуються великими міжнародними компаніями. У великих міжнародних компаніях дуже часто розміщують вакансії на порталах кар'єрного центру таких великих організацій, як Siemens, наприклад, IBM, Accenture. У них є вакансії не тільки для фінів, але і для людей з інших країн, і вони не вимагають від вас вільного володіння фінською чи шведською мовою. Тому раджу розглядати такі вакансії і не обмежувати себе тільки вакансіями для людей, які шукають роботу тільки у Фінляндії.
Наступний момент, який дуже важливий, це так званий нетворкінг. Я знаю, що це може звучати трохи дивно, і я знаю, що дуже часто люди думають, що ви приїжджаєте в іншу країну, і у вас немає ще контактів, немає друзів, немає людей, які вас знають і готові вас підтримати. Але це не зовсім так. У вас вже є певна мережа контактів, яка вас може підтримати. Зараз я можу розповісти вам дещо більше про мережу, яка є тут у Фінляндії, і про те, як з нею працювати найкращим чином.
Мережа контактів (нетворкінг)
1. Розширення професійної мережі
Нетворкінг є критично важливим аспектом пошуку роботи у Фінляндії. Ось кілька порад, як розширити свою професійну мережу:
- Професійні події та конференції: Відвідування різноманітних професійних заходів, таких як конференції, семінари, майстер-класи та ярмарки вакансій, допоможе вам познайомитися з людьми, які працюють у вашій галузі.
- Волонтерство: Вступайте до волонтерських організацій або ініціатив, що дозволить вам познайомитися з новими людьми та розширити свою мережу контактів.
- Соціальні мережі: Використовуйте LinkedIn для пошуку та встановлення контактів з професіоналами у вашій галузі. Долучайтесь до професійних груп та обговорень.
2. Важливість локальних контактів
Підтримуйте контакти з людьми, які вже перебувають у Фінляндії, особливо якщо вони працюють у вашій сфері. Місцеві професійні зв'язки можуть стати джерелом корисних порад та рекомендацій щодо пошуку роботи.
3. Кар'єрні центри та професійні асоціації
Багато університетів, включаючи Аркаду, мають кар'єрні центри, які надають консультації та допомогу у пошуку роботи. Також важливо приєднуватися до професійних асоціацій, які об'єднують спеціалістів у вашій галузі.
Процес подачі резюме та проходження співбесіди
1. Адаптація резюме
Ваше резюме повинно бути адаптоване до фінського ринку праці:
- Структура та формат: Фінське резюме має бути коротким (1-2 сторінки) та чітко структурованим.
- Мова: Якщо ви подаєте резюме до фінських компаній, бажано, щоб воно було написане фінською або шведською мовою. Якщо ж ви подаєтеся до міжнародних компаній, то англійська мова буде прийнятною.
- Фокус на досягненнях: Підкресліть ваші професійні досягнення та успіхи, надаючи конкретні приклади.
2. Мотиваційний лист
Не забувайте додавати мотиваційний лист, де ви пояснюєте, чому саме ви підходите на дану посаду та чому хочете працювати у цій компанії.
3. Співбесіда
Готуйтеся до співбесіди, дотримуючись наступних рекомендацій:
- Дослідження компанії: Вивчіть інформацію про компанію, її культуру та поточні проекти.
- Відповіді на питання: Підготуйте відповіді на поширені питання, такі як ваші сильні та слабкі сторони, чому ви хочете працювати саме тут, тощо.
- Запитання до роботодавця: Підготуйте запитання до роботодавця, що свідчить про вашу зацікавленість у посаді.
Додаткові ресурси
- Finua: Використовуйте ресурси та консультації від Finua для отримання додаткових порад та підтримки.
- TE Services: Державні служби зайнятості (TE-toimisto) пропонують консультації, курси та програми для безробітних, що допоможуть у пошуку роботи.
- Фінські мовні курси: Навіть базове знання фінської мови може значно покращити ваші шанси на ринку праці.
Висновок
Пошук роботи у Фінляндії може бути викликом, але при правильному підході та використанні всіх доступних ресурсів, ви зможете знайти підходящу вакансію. Пам'ятайте, що найважливіше - це наполегливість та активна участь у професійних спільнотах. Успіхів вам у пошуку роботи!