✅ Підготовка до в'їзду
Перевірка документів
Перед виїздом важливо підготувати всі необхідні документи. Залежно від того, яким чином ви подорожуєте, вимоги до набору документів будуть різні. FinUA надає тільки інформацію про переїзд до Фінляндії, тож радимо вам дізнаватися деталі з перевізником та перевіряти інформацію для в’їзду у будь-яку іншу країну на офіційних джерелах. Ознайомтеся з Порядком перетину державного кордону громадянами України та Інтерактивною мапою пунктів пропуску на кордоні Загальний рекомендований пакет документів:
- Біометричний закордонний паспорт - обов’язково
- Видача паспорту громадянина України для виїзду за кордон на сайті Міграційної Служби України
- Оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання
- Внутрішній паспорт - обов’язково
- Свідоцтво про народження (для дітей)
- Документи на домашніх тварин
- Документи на власність
- Медична страховка
➡️ Як нам повідомила прикордонна служба України, наразі нам відомо, що випускають з України тільки за наявності закордонного паспорту. Звертаємо Вашу увагу, що після прибуття в Україну, для подальшого виїзду за кордон дитина повинна мати свій закордонний паспорт громадянина України або відомості про дитину повинні бути внесені у закордонний паспорт одного з батьків.
Які документи необхідні для виїзду за кордон?
➡️ Обов’язкові документи для перетину кордону у 2024 році:
- Внутрішній паспорт
- Закордонний паспорт.
Військовозобов’язаним особам також потрібні документи, які підтверджують підставу та можливість виїзду за кордон. Перелік документів залежить від підстав для виїзду, тобто вони будуть відрізнятися для багатодітних чоловіків, інвалідів, тих, хто виїжджає на лікування тощо.
Детальний перелік документів для різних категорій військовозобов’язаних, що хочуть перетнути державний кордон, розміщено за посиланням.
Як перетнути кордон з України у Європу?
Читайте про нові правила в’їзду та систему ETIAS (European Travel Information and Authorization System) - це система електронного дозволу на в'їзд, запроваджена Європейським Союзом для громадян безвізових країн, які планують короткострокові поїздки до країн Шенгенської зони. VisitUkraine: Нова система в'їзду до ЄС: кому з українців не доведеться платити за відвідування Євросоюзу?
✈️ Наступним кроком оберіть найкращий для вас спосіб дістатися до Фінляндії
📢 Безпека під час подорожі
Для пасажирів 🚶♀️🚶♂️ | Для водіїв 🚗 |
1. 📱 Сконтактуйте з водієм у соц.мережах, щоб пересвідчитись, що це реальна людина. | 1. 📄 Перевірте документи людей, яких ви підбираєте. |
2. 🗺️ Запитайте про маршрут і приблизний час подорожі. При можливості підготуйте достатньо їжі та води для дороги. Запитайте водія про графік зупинок. | 2. 🔍 Перевірте, чи пасажири не мають з собою небезпечних чи заборонених предметів. |
3. 🙏 Коли ви зустрінетеся, ввічливо попросіть водія або координатора показати вам їх документи. Поясніть, що ви лише хочете почуватися в безпеці. | 3. 🚑 Майте на борту аптечку і базові медикаменти (знеболюючі, протизапальні і т.д.). |
4. 📸 Перед відправленням, сфотографуйте авто з номерним знаком і відправте фото другу/родині, хто міг би бути на зв'язку. | 4. 🍽️ Пересвідчтесь, що пасажири не голодні і мають воду. |
5. ❌ Не сідайте в авто, якщо водій поводить себе підозріло або агресивно. | 5. 🤝 Будьте дружні, ввічливі і терплячі з пасажирами. Пам'ятайте, що ці люди можуть бути травмовані після того, що вони пережили. |
6. 🚦 Не перевищуйте пасажиромісткість. Дотримуйтесь правил дорожнього руху. |
🆘 Евакуація з України або тимчасово окупованих територій
Як знайти інформацію і допомогу для евакуації у вашому місті?
Користуйтеся лише офіційними джерелами інформації. Це потрібно для того, щоб не натрапити на шахраїв і безпечно добратися до місця призначення. У жодному разі не шукайте інформації у фейсбук-групах, вайбер-чатах та інших неофіційних спільнотах. Також не довіряйте невідомим людям і не читайте випадкові оголошення на вулиці чи в інтернеті. Натомість слідкуйте за оголошеннями від місцевої влади. Вони повідомляють про евакуацію усіма способами — радіо, телебачення, мобільний зв’язок, соціальні мережі, месенджери, рухомі групи з гучномовцями.
- Нагадаємо, що за повідомленням Мінреінтеграції законодавством не передбачені обмеження в евакуації для осіб без документів, що посвідчують особу. Це передбачено постановою Кабміну від 1 вересня 2023 року № 930
- Як знайти інформацію і допомогу для евакуації у вашому місті від ДІЯ
- Як підготуватись до евакуації — великий гід від ДІЯ
- Як зібрати речі перед евакуацією
Якщо у вас немає інтернету, зателефонуйте на одну з безкоштовних цілодобових гарячих ліній. Там також надають інформацію про ситуацію у вашому регіоні, можливості виїзду та корисні контакти.
- 15–48 — гаряча лінія Мінреінтеграції;
- 0 (800) 501-720 — гаряча лінія Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (безкоштовно, працює цілодобово).
- 0 (800) 507-028 — гаряча лінія Тероборони Збройних сил України.
- Номери 101, 102
Переїзд з ДНР або ЛНР із українським свідотством про народження але без українського паспорту
Довезуть до міграційного центру, де буде надана вся необхідна допомога та оформлення статусу тимчасового захисту, житло і т.д. Деталі щодо поселення і допомоги можете почитати на цьому ж каналі в закріпленому повідомленні. Для запису пишіть в особисті у Telegram @serhii_onyshchuk
Наразі відомо, що люди з українським свідоцтвом про народження можуть перетнути кордон Фінляндії та отримати тимчасовий захист. Однак, без внутрішнього паспорта вони не можуть зареєструватися в муніципалітеті або відкрити банківський рахунок. Для вирішення цієї ситуації потрібно звернутися до посольства України, але оформленням внутрішнього паспорта посольство не займається. Якщо внутрішній паспорт ніколи не був оформлений, радять повернутися в Україну для підтвердження громадянства. Процес дуже тривалий і зараз такі справи майже не розглядаються. Будьте готові до цього.
З росії до Фінляндії (станом на жовтень 2024 кордони лишаються закритими)
- Cуспільне Новини: Парламент Фінляндії у п’ятницю, 11 липня, схвалив закон, який дозволяє повертати мігрантів на кордоні з Росією. Закон має тимчасовий характер і діятиме рік. Для введення закону в дію буде потрібне спільне рішення уряду та президента республіки.
- Ситуація на східному кордоні Фінляндії
- Із наших джерел ми дізналися, що інколи російські прикордонники вимагають українських громадян отримати російське громадянство, щоб перетнути кордон із Фінляндією. Майте на увазі, що отримання російського громадянства не дає вам права перетнути кордон, адже наразі Фінляндія не видає віз для російських громадян, а також перекрила східний кордон станом на 2024.
- Більш того, наразі відомо, що російські прикордонники не випускають українців із російськими паспортами.
- Що робити, якщо вас насильно вивезли з України →
- На російському прикордонному пункті чоловіків можуть допитувати.
- Якщо у вас є тільки внутрішній паспорт України, російські прикордонники швидше за все не пропустять і відправлять на естонський або латвійський кордон.
Спільноти на Facebook
Telegram-канали
Що робити після того, як ви приїхали до Фінляндії?
Після прибуття до Фінляндії важливо правильно організувати свої кроки, щоб отримати державну допомогу. Ось покроковий план:
1. Зареєструйтесь у поліцейському відділку
Для отримання допомоги від Фінської держави потрібно зареєструватися у поліцейському відділку та подати заяву на притулок або тимчасовий захист.
Якщо ви прибуваєте до аеропорту Гельсінкі, то поліцейський відділок знаходиться у будівлі готелю Scandic | Lentäjäntie 1, 01530 Vantaa. Це відділення працює щоденно, але зверніть увагу: документи на тимчасовий захист приймають до 16:00 або ж до Helsinki Police Department
Pasilanraitio 13, будівля №1, Pasilan Polisitalo.
Поліція м. Гельсінкі Пункт обслуговування Поліції м. Гельсінкі для осіб, які прохають тимчасового захисту, знаходиться у чергуванні Будинку поліції № 1 у Пасілі. Адреса: Pasilanraitio 13, Helsinki
Реєстрація заяв на тимчасовий захист проводиться щодня, з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 16.00 год та у вихідні суботу і неділю з 9.00 до 17 год. Отримати поради та записатися на прийом для подачі заяви можна за номером телефону +358 295 47 5019 (в пн-пт з 9.00 до 16.00 год та у сб-нд з 9.00 до 17.00 год).
Поліція приймає прохачів тимчасового захисту у зарезервований час та рекомендує, щоб прохачі тимчасового захисту мали у себе при подачі заяви паспортну фотографію та код, який надається при фотографуванні.
Години роботи: до 16:00 або 17:00, залежно від дня тижня.
Якщо ви не розмовляєте англійською, можете використовувати цей текст “Hello! I have just arrived here from Ukraine, I am seeking temporary protection in Finland. Can you please call 112 so that police can come and register me? Thank you!” чи скористатися перекладачем.
2. Варіанти дій при вечірньому прибутті
Варіант 1: Залишитися в готелі
Якщо ви прилітаєте ввечері, один із варіантів — зняти готель на території аеропорту. Вранці ви зможете звернутися до поліцейської дільниці для оформлення документів.
Після реєстрації вас направлять до транзитного центру прийому біженців у столичному регіоні (Гельсінкі-Вантаа-Еспоо), де буде доступне місце. У цих центрах надають кімнату та триразове харчування. Ви можете перебувати в транзитному центрі від кількох днів до кількох тижнів, іноді й місяць, після чого вас направлять на постійне місце проживання.
Варіант 2: Звернутися до поліцейських в аеропорту
Якщо відділ поліції не працює, зверніться до поліцейських в аеропорту та попросіть направити вас до транзитного центру для біженців. Наступного дня вам потрібно буде звернутися до поліцейської дільниці для оформлення документів.
3. Оформлення тимчасового захисту
Для оформлення тимчасового захисту після вашого прибуття зверніться до поліцейської дільниці у Гельсінкі, яка знаходиться за адресою:
4. Розподіл житла
Після реєстрації та перебування в транзитному центрі вас розподілять по житлу в різних містах Фінляндії. Тип житла варіюється: це може бути окрема кімната в квартирі з іншою сім'єю, студія з кухнею або інше. Розподіл житла — це своєрідна «лотерея», і в різних містах може бути різний рівень умов.
Додаткові ресурси
- Список готелів на території аеропорту можна знайти за посиланням:
- Інформація про транзитні центри доступна на сайті Migri.
Ви прибули до Гельсінкі літаком? 🛬
Якщо ви прилетіли літаком, ви можете зробити це одразу у прикордонному офісі, або поліцейській ділянці біля аеропорту Helsinki-Vantaa airport police servicepoint за адресою Helsinki Airport, Lentäjäntie 1 B, 01530 Vantaa з 7:00 до 16:00. Якщо ви прилетіли після 16:00, скористайтеся телефоном зв'язку з прикордонниками. Інструкції щодо його знаходження: від виходу в публічну зону поверніть праворуч у коридор із вказівником Arrival Service, підніміться на другий поверх і пройдіть у зону персоналу. Там буде телефон із кнопкою зв'язку з прикордонниками (Rajavartiolaitos).
Поліцейська ділянка знаходиться в будівлі готелю Scandic на території аеропорту. Вхід 1В, 4 поверх.
Якщо ви приїхали іншим шляхом, йдіть до будь-якої поліцейської ділянки.
Ви прибули до Гельсінкі паромом? 🚢
Пункт інформації Міграційної служби Фінляндії для українців у Терміналі 1 Західного порту Гельсінкі припинив свою роботу з 28 лютого 2023 року.
Звернутися за тимчасовим захистом можна в поліцію. Поліція Гельсінкі приймає заяви в будні з 9:00 до 17:00 (Pasilanraitio 13, Helsinki) у вказаній тут поліцейській дільниці. Вам буде організовано проживання в центрі прийому, якщо ви хочете подати заяву про надання тимчасового захисту.
Іноді під час виходу з порома, у будівлі терміналу відбувається вибіркова перевірка тих, хто прибуває. Ви можете самі підійти до перевіряючих (прикордонників) і заявили про себе.
Якщо ви прибуваєте поромом у West terminal 2, ви також можете звернутися до прикордонної служби, яка знаходиться за адресою Tyyrenmerenkatu 8 за 100 метрів від West terminal 2